23.12.2014

Paplašināts valsts atbalsta saņēmēju loks ar celiakiju slimajiem bērniem


Labklājības ministrija (LM) informē, ka no 2015.gada valsts atbalstu izmaksās celiakijas slimniekiem neatkarīgi no tā, vai ir noteikta invaliditāte un kādu iemeslu dēļ tā noteikta.

Tāpat atbalstu izmaksās celiakijas slimniekiem, kas pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādēs un nav vecāki par 20 gadiem vai studē augstskolā dienas nodaļā un nav vecāki par 24 gadiem.

Iepriekšminēto paredz otrdien, 23.decembrī, valdībā apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta Noteikumos par valsts atbalstu ar celiakiju slimiem bērniem, kuriem nav noteikta invaliditāte.

Šobrīd tiesības uz atbalsta saņemšanu ir ar celiakiju slimam bērnam vecumā līdz 18 gadiem, ja bērnam nav noteikta invaliditāte. Valsts sociālo pabalstu sistēma neparedz sniedzamā atbalsta palielināšanu par bērnu invalīdu gadījumos, kad bērnam noteiktā pamatdiagnoze apvienojas ar citām slimībām un funkcionāliem traucējumiem. Tomēr bērnam, kuram invaliditāte noteikta citu iemeslu dēļ, arī turpmāk saglabājas nepieciešamība pēc speciālas pārtikas iegādes.
Tāpat izmaiņas nepieciešamas, lai atbalstītu jauniešus, kuri pēc 18 gadu vecuma mācās. Veselības ministrijai pieejamā informācija liecina, ka gastroenterologu apmeklējumu skaits ievērojami pazeminās pacientiem pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, ko skaidro ar atbalsta izmaksas pārtraukšanu, ar celiakiju slimam bērnam sasniedzot 18 gadu vecumu.

Celiakija ir glutēna nepanesamības izraisīta autoimūna slimība. Celiakija var izpausties jebkurā vecumā, un Latvijā, līdzīgi kā citās valstīs, ar celiakiju slimo ap 1% cilvēku no visas populācijas.

Šobrīd celiakija nav izārstējama slimība, tomēr savlaicīga diagnozes noteikšana un stingra bezglutēna diēta samazina turpmāko komplikāciju un mirstības risku, kā arī uzlabo pacientu dzīves kvalitāti. Līdz ar to vienīgais celiakijas ārstēšanas veids ir stingras bezglutēna diētas ievērošana mūža garumā. Tādējādi, bērni, kuriem noteikta celiakijas diagnoze, uzskatāmi par hroniski slimiem pacientiem, kam nepieciešamas regulāras konsultācijas pie bērnu gastroenterologa un uztura speciālista.

Lai saņemtu atbalstu, ne retāk kā reizi divos gados bērnam ir jāapmeklē gastroenterologs. Valsts atbalsta apmērs ir 106,72 eiro mēnesī un to izmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.